Kto nie wie, czym jest raku i na czym polega, niech poczyta archiwalne wypały. (TUTAJ)
W skrócie to tradycyjna japońska technika wypału ceramiki z redukcją w dymie. Dym uzyskujemy ze szczątków organicznych, niekoniecznie z kota, ale typu: suche liście, trociny, stare gazety.
Wraz z ludźmi z pracowni, do której uczęszczam (PRACOWNIA NA PRADZE) zrobiliśmy długo wyczekiwane przez każdego RAKU. Relacja zdjęciowa poniżej, a szczegóły i moje prace pokażę za jakiś czas.
OTO ETAPY WYPAŁU RAKU
Szkliwienie wcześniej wypalonego biskwitu odpowiednimi szkliwami do raku.
Opierają się one w dużej mierze na tlenkach miedzi dlatego po redukcji dają efekt błękitów i turkusów lub czystego metalu, czyli miedzi. Są też inne kolory, ale nie mam pojęcia na jakich metalach szkliwa te się opierają, ale można równie dobrze uzyskać czerwienie, pomarańcze, czy biały. Jednak odcienie soli miedzi są chyba najbardziej powszechne.
Poszkliwionych prac pilnował i nad załadowaniem pieca czuwał, we własnej psinowatości, ATOS.
Rozgrzewanie pieca z pracami.
Wyjmowanie rozgrzanych do czerwoności prac i przekładanie do pojemników redukcyjnych.
czyli robimy dym...
I wyjmujemy z trocin po redukcji. Biała glina staje się czarna, a szkliwa kolorowo-metaliczne.
A oto efekty przed i po wypale.Tutaj moja miseczka z kolcami (tylko szkliwiony środek turkusem) i pojemniczek na pierścionki z elementami szkliwionymi aquawerde.
Jak widać redukcja była silna i w sporej mierze szkliwa zredukowały się do metalu miedzi.
A to miks prac ludzi z pracowni :) Wyszły pięknie!
Tutaj jeszcze stygną, ale prace czyści się jeszcze z resztek spalonych trocin (ostrym druciakiem i wodą) i dopiero widać efekt...!
Piękne wszystkie
OdpowiedzUsuń47 yrs old Business Systems Development Analyst Hamilton Royds, hailing from McCreary enjoys watching movies like Body of War and Board games. Took a trip to Lagoons of New Caledonia: Reef Diversity and Associated Ecosystems and drives a Econoline E150. przekonaj sie
OdpowiedzUsuń