wtorek, 17 listopada 2009

jesienna Szkocja

Kilka zdjęć z jesiennej wizyty w Szkocji. Edynburg, Musselburg, Preston Mill, Dunbar, St. Abbs i wyprawa pociągiem do zamku w Dunnottar w Stonehaven.
Więcej zdjęć na: http://www.nanda.com.pl/szkocja/szkocja.html
Edynburg. Spacer przez centrum miasta. Nie sposób nie przejść się Princess Street i Royal Mile. Tu jesień przy Princess St i celtyckie pamiątki.

Zamek w Edynburgu góruje nad miastem.Royal Mile i piękny kościół św. Idziego. Jedyny kościół parafialny, zbudowany w średniowiecznym Edynburgu, który zdołał przetrwać do obecnych czasów. W XIX w. kościół ozdobiono licznymi pomnikami nagrobnymi, aby nadać mu charakter narodowego panteonu na podobieństwo londyńskiego Opactwa Westminsterskiego. W kościele znajduje się kilka witraży zaprojektowanych przez prerafaelitów. Dla niegrzecznych obok kościoła stio średniowieczny pręgież. Tylko baciki gdzieś schowano :]Pomiędzy kamienicami można wejść na ukryte podwórka lub przemknąć się na równoległą ulicę. Burnet's CLOSE, czyli po prostu zaułek Burneta. Nie zawsze ma się chęć zajrzeć w każdy, w szczególności wieczorem, ale warto do kilku się pokusić. Nagle odkrywamy ukrytą jakąś tablicę pamiątkową, restaurację lub przejście. W większości po prostu są to przejścia do mieszkań. Na ścianach można dostrzec napisy rzemieślników lub nadal działających zakładów i manufaktur.
Preston Mill. Zabytkowy młyn wodny na rzece Tyne. Położony właściwie na odludziu. Dookoła znajdują się tylko nieliczne zabudowania i pola brukselkowe :]
Na fasadzie młyna można dostrzec cegły z oznaczonym poziomem wody w poszczególnych mokrych latach, kiedy to rzeka zalewała okolicę.Dunbar. Miejscowość portowa w okręgu East Lothian. Odkrycia archeologiczne dowiodły, że pierwsze znaki osadnictwa w ty regionie miały miejsce już w IX wieku p.n.e - i gdzie Ci ludzie się pchali...? :]St. Abbs - mała miejscowość rybacka znana dawniej jako Coldingham Shore, nazwę zmieniono w 1890 r. Położona jest na południowo-wschodnim krańcu Szkocji i słynie z... nurkowania.... brrr!


Pamiątkowy pomnik pamięci tych, który wypłynęli w morze i nie powrócili. Bardzo spodobał mi się jego projekt - na krawędzi pionowej płyty stoją sylwetki wyczekujących kobiet i dzieci.


Dunnottar Castle to zamek, którego początki sięgają czwartego wieku naszej ery. Położony jest nad Morzem Północnym, na wschodnim wybrzeżu Szkocji niedaleko miejscowości Stoneheaven. Z Edynburga ok. 2,5 h pociągiem.

Nazwa zamku wywodzi się prawdopodobnie od piktyjskiego słowa Dun, które oznacza siłę. Na przestrzeni wieków budowla nie raz udowodniła, że w pełni zasłużyła na swą nazwę - to tutaj ukryto i skutecznie chroniono szkockie insygnia królewskie, z tym miejscem związane są nazwiska szkockich bohaterów narodowych: Williama Wallace(bohatera filmu "Braveheart"), Roberta I Bruce i Marii I Stuart.

Dzisiaj z dawnej chwały pozostały tylko ruiny - głównie szesnasto- i siedemnastowiecznych zabudowań - najstarsze zachowane mury pochodzą z wieku czternastego. O sile budowli stanowiło przede wszystkim jej położenie - tuż nad brzegiem Morza Północnego, na wysokiej skale klifowej - zamek stanowił twierdzę praktycznie nie do zdobycia. Zarówno od strony wody, jak i lądu do zamku prowadziły dwie wąskie ścieżki, a poruszający się po nich ludzie stanowili łatwy cel dla broniących się w twierdzy wojowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz