środa, 5 grudnia 2012

ceramiczny wieszak na pędzle do sumi-eOto wieszak ceramiczny na pędzle do malowania tuszem na papierze ryżowym. Kiedyś miałam okazję pobawić się tą techniką i przekonałam się, że pędzla z mięciutkiego i delikatnego włosia najczęściej bobra nie można po użyciu po prostu włożyć do kubka, czy położyć. Włos się odkształca i trwale zmienia kształt końcówki, co wpływa na grubość i jakość linii. Po prostu się też niszczy.

Kto maluje techniką sumi-e zapewne posiada komplet do malowania tuszem, w którego skład wchodzi najczęściej: pędzel, lub kilka (pędzle mają na końcu tasiemkę, dzięki której można je powiesić), kamień z zagłębieniem do rozcierania tuszu, tusz w kawałku, pieczęć, którą można samemu sobie wyciąć, czy wyrzeźbić, podpórki do pędzli podczas maowania i cynober do odbijania pieczęci.

Wieszaczki kupuje się osobno, ale nie spotkałam ich w sklepie dla plastyków, nie wiem czy w ogóle są osiągalne poza krajami wschodu.... chyba, że można taki sobie zamówić u znajomej bawiącej się w glinie. :)

Mama mojej koleżanki w malowaniu tuszem jest już mistrzynią. Maluje piękne rzeczy. W tle podarowany nam bambus, właściwie niewyraźny fragment. My "w zamian" mamy wieszaczek - specjalnie z różą chińską na życzenie :) Mam nadzieję, że się spodoba i się przyda.2 komentarze:

  1. I to jest najfajniesze, że nie można kupić, ale samemu można zrobić :) Super wieszaczek :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Fantastyczny!
    A Twoja pieczątka od kompletu leży w mojej skrzyneczce w pracowni ;o)

    OdpowiedzUsuń