poniedziałek, 5 października 2009

a to wszystko na euro 2012...

Konkurs co prawda już dawno rozwiązany, ale wtedy jeszcze nie powstał ten blog. Teraz mam okazję napisać o gadżecie, który został wybrany w konkursie na gadżet promujący kulturę polską.

Konkurs skierowany był do studentów i absolwentów wydziałów projektowania, architektury oraz kierunków artystycznych szkół wyższych.
Zadanie konkursowe polegało na stworzeniu gadżetu promującego Polskę jako kraj nowoczesny i otwarty.

150 projektów zgłoszono do konkursu na opracowanie projektu koncepcyjnego gadżetu promującego kulturę polską zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza. Wybór padł na projekty wskazujące na barwny, nowoczesny charakter Polski – kraju o bogatej kulturze… także osobistej.

I oto i mamy zwycięzców.

I nagroda - „Karabińczyki“ (autorzy: Jan Jaworski, Magda Kryńska, Grzegorz Sławiński)
II nagroda - „ĄĆĘŁŃÓŚŻŹ“ (autorzy: Katarzyna Molicka, Michał Sowa),
III nagroda - „Rękawiczki WARM WELCOME“ (autor: Marta Malesińska).

KARABIŃCZYKI - I nagroda


Opis autorski projektu: „Chcieliśmy zaprojektować przedmiot praktyczny, nie bezużyteczną pamiątkę. Przedmiot powstał w dwóch wersjach rozmiarowych; jako modny gadżet bądź dyskretny dodatek. Szukaliśmy elementu będącego symbolem samym w sobie, ale także mogącego łączyć różnorodne motywy i być nośnikiem wielowymiarowej informacji. Naturalnym wyborem był kształt nawiązujący do geografii jako jednoznaczna oraz łatwo zapamiętywana forma. Świadomie zrezygnowaliśmy z jednoznacznego wyboru motywu, wspomniane warianty dają nieograniczone możliwości przekazu informacji, od dosłownych skojarzeń po bardziej symboliczne. W efekcie możesz mieć Polskę jaka tylko sobie wymarzysz”.ĄĆĘŁŃÓŚŻŹ - II nagroda


Opis autorski projektu: "Kultura jest to całokształt duchowego i materialnego dorobku społecznego. Na dorobek ten składa się wieleczynników m.i. kultura języka. Język polski pomimo swojej skomplikowanej wymowy i zawiłych reguł gramatyki
i ortografii, wywołuje w obcokrajowcach rozmaite reakcje: od gęsiej skórki i westchnień zachwytu po pot na czole i spuchnięty język.
Założeniem projektu jest przeniesienie polskich znaków diakrytycznych na niewielkie rozmiarem nośniki. Gadżet występuje w dwóch wersjach. Pierwsza to ekskluzywne spinki do mankietów, będące wysokiej klasy wyrobem jubilerskim. Druga wersja jest przeznaczona do szerokiej dystrybucji – jest prostokątną metalową spinką z nadrukowaną na nią literą."


Rękawiczki WARM WELCOME - III nagroda


Opis autorski projektu: "Rozpoczynając rozmowę z obcokrajowcami często, zanim przejdziemy do bardziej zaawansowanych zagadnień, wymieniamy parę uwag o klimacie, tradycyjnej kuchni, porównujemy podstawowe zwroty i specyficzne dla danego języka dźwięki. W odniesieniu do Polski często przywoływany jest fakt zimnego, czy wręcz nieprzyjaznego klimatu. Dla wielu osób, zwłaszcza z Europy zachodniej i południowej, Polska to kraj fantastycznych, mroźnych zim i dziwacznego, szeleszczącego języka. Takie są pierwsze skojarzenia i trudno się na nie obrażać. Projekt WARM WELCOME stara zmierzyć się z tymi stereotypami i wykorzystać je do stworzenia gadgetu, który pozwoliłby poczuć się ciepło gościom zza granicy niezależnie od warunków pogodowych.
W skład projektu WARM WELCOME wchodzi zestaw 3 par rękawiczek (może owych zestawów być znacznie więcej, te zaprezentowane tutaj mają na celu pokazać zasadę ich tworzenia) wykonanych z mieszanki włóczki wełnianej i akrylowej.

Na każdej rękawiczce umieszczony jest zwrot powitalny – w wersji młodzieżowej projekt wykorzystuje określenia języka potocznego, w wersji ekskluzywnej – wyrażenia oficjalne. Pomysł na „ozdobienie” rękawiczek tekstami powitalnymi wziął się z doświadczeń zagranicznych autora projektu oraz obserwacji zachowań
obcokrajowców w Polsce. Wiadomo jak ważne jest pierwsze wrażenie przy poznaniu nowej osoby, jeśli dodatkowo osoba ta pochodzi zza granicy i potrafi powiedzieć parę słów po polsku, automatycznie mamy do niej przychylny stosunek – pierwsze lody zostają przełamane, droga do przyjaźni lub choćby prostej znajomości otwarta. Ale jak się
czuje obcokrajowiec w przypadku, gdy mimo szczerych chęci, nie jest w stanie zapamiętać, nie mówiąc o poprawnej wymowie, „dzień dobry” czy „cześć”? Mając przy sobie rękawiczki WARM WELCOME może po prostu unieść dłoń w geście pozdrowienia, a jego rozmówca przeczyta słowa powitania na jego rękawiczce!

Oprócz zwykłego „cześć”, możemy również zapytać: „Jak się masz?” i zakładając, że rozmówca zapyta nas w rewanżu o to samo, unieść lewą dłoń z napisem: „W porzo!”. W projekcie przyjęto zasadę, że prawa dłoń inicjuje spotkanie, wymianę pozdrowień, a lewa odpowiada lub kończy. Odpowiednio, więc w zestawie młodzieżowym numer
1 na prawej rękawiczce umieszczono napis: „cześć”, na lewej „na razie”, w zestawie numer 2 odpowiednio: „Jak się masz?” i „W porzo!”, w wersji ekskluzywnej: „Dzień dobry” i „Do widzenia”. Zestawy młodzieżowe wykonane zostały w jaskrawych, kontrastujących kolorach. W zestawie ekskluzywnym dominują barwy stonowane: ciemna zieleń, srebrzysta szarość, tak by można je nosić również do bardziej eleganckich zestawów odzieżowych".

Źródło: Instytut Adama Mickiewicza. Zdjęcia: BĘC ZMIANA.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz