piątek, 8 stycznia 2010

Meksykański akcent na PrażceMieszkam na Pradze Północ w Warszawie i cieszę się, że akurat tu. To urocza i niedoceniana dzielnica z drzemiącym potencjałem i bogatą historią. To tutaj można znaleźć najstarsze zabudowania Warszawy, które przetrwały wojny.

Postanowiłam odgrzebać trochę zdjęć i zrobić nowy dział z ciekawymi miejscami, starymi pozostałościami tej dzielnicy. Chcę pokazać kontrasty i smaczki. Nie mam pomysłu na tytuł działu, ale póki co niech będzie: smaczki praskie.

Na pierwszy rzut moja ulubiona kapliczka przy ul. Ząbkowskiej 12.

Dom pod tym adresem miał przed wojną żydowskich właścicieli. Mimo to w niszy na froncie stała figurka Matki Bożej. Po wojnie posążek zniknął. Podczas remontu kamienicy w niszy ponownie umieszczono figurkę Madonny z Lourdes.

W 1943 roku w podwórzu Ząbkowskiej 12 powstała kapliczka meksykańska, nazwana tak po przemalowaniu jej po kilkunastu latach istnienia farbą olejną na intensywny niebieski kolor.O dawnych żydowskich mieszkańcach domu przypomina jednak niewielki ślad na framudze drzwi w narożniku bocznej i tylnej oficyny. Tutaj niegdyś przybita była mezuza, czyli pojemnik w formie rurki ze zwitkiem pergaminu z fragmentem Księgi Powtórzonego Prawa. Wchodząc do środka, religijni Żydzi dotykali ręką mezuzy, a następnie ust. Pamiątką z czasów okupacji jest stojąca na podwórku kapliczka. Kiedy ją stawiano (1943), w kamienicy nie było już żydowskich mieszkańców. Niemcy przesiedlili ich do getta.

2 komentarze:

 1. Hej!
  Trafiłam tu od Argillae.
  Czytam sobie czytam, a tu się okazuje, że jesteśmy bardzo bliskimi sąsiadkami :) Ja też mieszkam na Pradze Płn. od urodzenia.
  To skoro sąsiadka, to Cię podlinkuję do mojego bloga.
  Pozdrawiam!!!
  missy lub gobell (jak kto woli;)

  OdpowiedzUsuń