środa, 16 września 2009

Helsinki

Dla przypomnienia: Helsinki, stolica Finlandii, leżąca nad Zatoką Fińską na półwyspie i sąsiadujących wyspach połączonych mostami i liniami promowymi. Wysp jest 315! Espoo (miasteczko głównie uniwersyteckie), Vanta (okolice lotniska) i Helsinki tworzą swego rodzaju Trójmiasto. Centrum miasta znajduje się w okolicy głównego nabrzeża, Eteläsatama. Jego sercem jest Plac Senacki otoczony przez zabytkowe budowle z połowy XIX wieku.

Surowe i minimalistyczne - nie zachwyca. Przed katedrą pomnik Cara Aleksandra II, którego Finowie, w przeciwieństwie do Polaków darzą sympatią. To właśnie on nadał językowi fińskimi status równy z rosyjskim.


Gdy w 1812 roku miasto stało się stolicą Finlandii, przebudowano je wzorując się na architekturze Sankt Petersburga. Wzniesiono wówczas, wzdłuż sieci szerokich ulic, wiele neoklasycystycznych budynków w stylu empire. To widać :] Monumentalne budowle trochę przypominające architekturę w Mediolanie zdobione są nieraz przodownikami pracy.

Helsingin rautatieasema - Dworzec Centralny w Helsinkach - pochodzący z początku XX wieku i zaprojektowany przez Eliela Saarinena jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Helsinek.


Zdarzają się też smaczki i zdobienia niemalże z carskiego dworu... Taka to mieszkanka - dlatego trudno mi określić styl w jakim są zbudowane Helsinki - z resztą nie jestem też znawczynią tematu, ale po krótce chciałam przybliżyć to fajne miasto. Naprawdę warto je odwiedzić. Poniżej kilka miejsc, które warto zobaczyć będąc w Helsinkach. Miasto właściwie zwiedziłam poprzednim razem - przy okazji konferencji aTYPI, a teraz, mimo że głównie byłam w Tallinnie, dzielę się i tak wrażeniami. (nie zamieszczam zdjęć z Suomelliny, ale inne zdjęcia - z poprzedniej wizyty w Helsinkach są na stronie http://www.nanda.org.pl/ - tutaj też więcej zdjęć niebawem z najnowszych wypadów).


Fabryka Kabli - nieczynna fabryka, która w 1992 r. przekształcona została w centrum kultury. To modne miejsce fińskiej stolicy. Znajdują się tutaj galerie, domy szkół artystycznych, muzeów, stacje radiowe, studio prób, klub sztuk walki, studia artystów.


Grafitti na ścianie fabryki.

Artystyczna instalacja. Na obracające się kule dyskotekowe rzucone są obrazki z rzutnika - na przeciwnej ścianie tworzą ciekawe zmultiplikowane efekty :]


Zdjęcie zdjęcia z jednej z galerii.

Prawie jak moja Różowa Strzała... :] Z resztą dużo tam cyklistów, ścieżek i zaparkowanych rowerów, aż pozazdrościć.

Temppeliaukion kirkko z 1975 roku. Kościół wykuty w skale. Zaprojektowany przez Alvara Aalto. Kościół powstał według projektu Timo i Tuomo Suomalainenów w 1969 roku. Świątynia wykuta jest wewnątrz granitowej skały na środku placu. Ściany wykonane są z surowego kamienia, a kopuła z miedzianej taśmy. Oglądając z pewnej odległości kopułę, wyłaniającą się ze skały można odnieść wrażenie, że jest to porzucony latający spodek. Z uwagi na dobrą akustykę kościoła, w jego wnętrzu odbywają się koncerty muzyki klasycznej.


Organy Sibeliusa.

Najsłynniejszy chyba, a na pewno najbardziej charakterystyczny pomnik Helsinek. Ogromne stalowe organy upamiętniające niezwykle tu popularnego kompozytora Jeana Sibeliusa. Ich stworzenie kosztowało artystkę Eilę Hiltunen 6 lat pracy, 24 tony stali nierdzewnej i chorobę płuc, której nabawiła się spawając konstrukcję na mrozie. Bo wiatr, w położonym nad zatoką parku wiatr hula dość mocno – szczególnie zimą.

W czasie mojego pobytu w Helsinkach trwały dni Barcelony. Sklepy i galerie prezentowały ubrania, przedmioty itd. związane z tym miastem... Może to z tęsknoty za ciepłem południa (?)

Huśtawki na nabrzeżu.

Tu naprawdę rosną poziomki! Oprócz stalowych konstrukcji są tu zasadzone krzaczki tych pysznych owoców. Poziomki rosną naprzeciwko Centrum Sztuki Współczesnej KIASMA - po drugiej stronie skrzyżowania pod jakimś zwykłym biurowcem.

Pośrodku rybnego placu targowego - Kauppatori - na nabrzeżu (skąd odpływają stateczki na Suomellinę - jedną z 315 wysp Helsinek) usytuowany jest Kamień Carycy, kamienny obelisk ze złotym orłem na szczycie, wykonany według projektu Engla. Monument został odsłonięty w 1835 roku dla upamiętnienia wizyty cara Mikołaja I i carycy Aleksandry.

Kauppatori, zwany także targiem rybnym, rozciąga się wzdłuż nadbrzeża portowego. Można na nim zaopatrzyć się w świeże owoce i warzywa, ryby prosto z kutra oraz różne wyroby rzemieślnicze. Do placu przylegają neoklasycystyczne budynki: ratusza, Pałacu Prezydenckiego z końca XIX wieku i Soboru Uspieńskiego.

Fontanna na nabrzeżu - Haris Amanda, wykonana według projektu V. Vallgrena w 1908 roku. Symbolizuje powstające z morza Helsinki. Piękne światło było impulsem do kilku zdjęć.


Sobor Uspieński - cerkiew wzniesiona w 1868 roku w stylu bizantyjsko-słowiańskim.

KIASMA. Muzeum KIASMA (Museum od Modern Art) mieści się na Mannerheiminaukio 2, w ciekawym architektonicznie budynku, według projektu Stevena Holla.


Wystawy czasowe bazują na bogatym zbiorze współczesnej sztuki fińskiej i zagranicznej z archiwum muzealnego, a także na pracach przyjeżdżających do stolicy artystów. W działalności placówki dostrzec można tendencje do promowania rozmaitych technik audiowizualnych o ekscentrycznej tematyce. Na parterze budynku znajduje się kawiarnia, interaktywny pokój zabaw dla dzieci oraz jedna z najlepiej zaopatrzonych księgarń w Finlandii.

Jedna z instalacji.

Tablica post-it'owa, gdzie odwiedzający mogli zostawić po sobie wpisik. Tutaj mój :]

I inne ciekawe.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz